فهرست
انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۶
بازدید: 122
بدون دیدگاه

مهار سرطان با کروموزوم y در مردان

مهار سرطان با کروموزوم y در مردان

ماه ایران: مهار سرطان با کروموزوم y در مردان

تحقیقات نشان داده است مردها در مقایسه با زنان عمر کوتاهتری دارند. آنان دریافتند مرگ و میر بیشتر مردان مربوط به از دست دادن کروموزوم Y در قسمتی از سلول های سفید خون است.

کروموزوم y و نقش آن در زندگی مردها

کروموزوم y تنها در مردها وجود دارد و به جنسیت مربوط می شود. شما احتمالا شنیده اید که کروموزوم Y کوچک و ناچیز است و حاوی اطلاعات ژنتیکی بسیار کمی است. در صورتیکه این موضوع درست نیست. نتایج محققان نشان داده است کروموزوم Yنقش مهمی در سرکوب تومور دارد و نبود آن می تواند یکی از دلایل ابتلا به سرطان باشد.کروموزوم y

کروموزوم y

محققان سوئدی دریافتند که کروموزوم y در مردان نقش مهمی را در جلوگیری از تومور و خطر مرگ ایفا می کند.

این تحقیقات نشان داد مردانی که کروموزوم y خود را به دلیل سن از دست داده اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و عمر کوتاه تر مواجه شده اند.

کروموزوم Y

خطر از دست دادن کروموزوم y در مردان

محققان ممکن است در مورد اینکه چرا میزان سرطان در مردان نسبت به زنان بیشتر است، دست به تحقیقات بزنند.
محققان در این تحقیقات از دانشگاه اوپسالا در سوئد نمونه خون بیش از ۱۱۵۰ مرد در سنین ۷۰ تا ۸۴ ساله را به مدت ۴۰ سال پیگیری و مورد تجریه و تحلیل کردند.
مشاهدات نشان داد که مردانی که کروموزوم y را در سلول های خون خود از دست داده بودند به طور متوسط ۵٫۵ سال کمتر از افراد دیگر که کروموزوم های خود را از دست نداده بودند، زندگی کردند.
در تحقیقاتی که در نشست سالانه انجمن آمریکایی ژنتیک انسانی در «سن دیگو» ارائه شد، نشان داده شد مردانی که کروموزوم y خود را از دست دادند در معرض خطر بیشتری از مرگ ناشی از سرطان قرار می گیرند.

منبع:فارس

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

مطالب مرتبط

# ## #