فهرست
انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵
بازدید: 136
بدون دیدگاه

عوارض کمبود ید در بارداری ، چیست؟ / کمبود ید برابر با خون ریزی شدید

عوارض کمبود ید در بارداری ، چیست؟ / کمبود ید برابر با خون ریزی شدید

 

عوارض کمبود ید در بارداری

 

 

عوارض کمبود ید در بارداری

ماه ایران : زنان بارداری که نتوانند میزان کافی ید دریافت کنند، دچار خون ریزی شدید می شوند.

اگرچه به دلیل پیشرفت جهانی انتظار می رود که کمبودهای غذایی کاهش یافته باشد اما مواردی از آن در حال افزایش است. یکی از آن‌ها کمبود ید است که به گفته سازمان بهداشت جهانی تقریباً ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان را درگیر کرده است.

و به گفته کارشناسان، از این تعداد حدود۵ میلیون نفربا علایم جدی مانند آسیب‌ دیدگی مغز روبه ‌رو هستند.

به گفته آنان ، این موضوع نگران کننده با روش‌های کشاورزی مدرن که باعث از بین رفتن خاک می‌شود، در ارتباط است. همچنین آلاینده‌های محیط تاثیر مشابهی را ایجاد می‌کند. همه این موارد که خاک و درنهایت گیاهان را از ید محروم می‌کند، می‌تواند عواقبی به‌ویژه برای زنان باردار و کودکان در حال رشد داشته باشد.

یکی از اثرات قابل ‌توجه کمبود ید برعملکرد غده تیروئید است. ازآن جا که این غده تولیدکننده و کنترل ‌کننده هورمون‌های سوخت و ساز بدن است، در صورت عملکرد نادرست مشکلاتی ایجاد می کند.
در ابتدا شاید هیچ نشانه کمبود ید نداشته باشید. تیروئید برای جبران این کمبود هورمون‌های بیشترو بیشتری تولید می‌کند و این امرباعث بزرگ شدن تیروئید می شود. دریافت نکردن ید کافی مشکلات زیادی به وجود می آورد از جمله افزایش وزن، کاهش عملکرد مغز، افسردگی، خستگی و کاهش قدرت سیستم ایمنی.

عوارض کمبود ید در بارداری : برخی مشکلات ناشی از کمبود ید به درمان فوری نیاز دارد از جمله تغییر در میزان هوشیاری، سردرگمی، هذیان گفتن، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی. زنان بارداری که نتوانند میزان کافی ید دریافت کنند، دچار خون ریزی شدید می شوند.علایم کمبود ید عبارت است از:

بالا رفتن وزن
با کند شدن روند سوخت و ساز، فرد دچار افزایش وزن می شود. حتی با ورزش و رعایت برنامه غذایی وزن قابل کنترل نیست.
خستگی و بی حالی
به دلیل کاهش پیدا کردن سرعت تبدیل کربوهیدرات و چربی به انرژی برای استفاده سلول ها، فرد مرتب احساس خستگی می کند.
احساس افسردگی
احساس افسردگی هر از گاهی طبیعی است اما افسردگی که همراه با تغییرات در خواب، از دست دادن اشتها و ضعف باشد، طبیعی نیست.
حساسیت و عفونت
با کمبود ید در بدن سیستم ایمنی بدن نیز ضعیف می‌شود و فرد مستعد به سرماخوردگی ، آنفلوآنزا و سرفه می‌شود. با ایجاد اختلال در عملکرد غده تیروئید فرد به اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد و میکروب‌های تهاجمی نیز مستعد است.
خشکی و ریزش مو
اگر سلامت مو و پوست برای شما اهمیت دارد حتماً ید را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.
منابع غذایی ید عبارت است از:
*شیر * ماست * پنیر چدار * سیب‌زمینی* ماهی * کنسروماهی تن * میگو * سینه بوقلمون * لوبیا سبز * لوبیا سفید* آلو خشک * زغال اخته * موز * توت‌فرنگی
منبع : سلامت نیوز

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

# ## #