فهرست
انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
بازدید: 13
بدون دیدگاه

عرضه آب با قیمت تمام شده وارد فاز مطالعه شد

عرضه آب با قیمت تمام شده وارد فاز مطالعه شد

ماه ایران: عرضه آب با قیمت تمام شده وارد فاز مطالعه شد

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با همکاری وزارت نیرو و وزارت رفاه، مطالعاتی در خصوص اجرایی شدن طرح توزیع آب با قیمت تمام شده در حال انجام است که در آن زمان برای هر نقطه کشور چقدر نیاز به تسهیل سازی شرایط به منظور دسترسی به آب شرب نیاز است.

حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حاشیه سومین جشنواره و نمایشگاه توانمندی‌های آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  به استناد ماده ۸ مصوبه هیأت وزیران و موضوع تشکیلکارگروه سازگاری با کم‌آبی جهت رعایت عدالت در میان مشترکان آب قرار شد برخی برنامه‌های بازدارندگی در جهت برخورد با مشترکان پر مصرف اجرا شود.

وی افزود: براساس قانون اصلاح مصرف بهینه آب، وزارت نیرو مکلف است الگوی مصرف آب را با توجه به شرایط اقلیمی کشور تعریف کند، بنابراین در کارگروه فرعی سازگاری با کم‌آبی و با این استدلال‌ها الگوی مصرف جدید مشترکان ارائه و تصویب شد.

جانباز با بیان اینکه “در این الگوی جدید متوسط الگوی مصرف آب کشور ۱۶ متر مکعب است که البته این عدد در مناطق گرم ۲۰ متر مکعب و در مناطق سرد ۱۴ متر مکعب است تعیین شده”، گفت: براساس این تصمیم بنا داریم مشترکانی که رعایت الگوی مصرف نکنند در گام نخست جریمه و در گام‌های بعدی با قطع آب مواجه شوند.

وی ادامه داد: قرار است این تصمیم در جلسه بعدی کمیته سازگاری با کم آبی مصوب شود، بنابراین بعد از تصویب این اقدام، مکانیزم اجرایی آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: قرار است مشترکان پرمصرف که رعایت الگوی مصرف و حقوق مردم را نمی‌کنند و با این عنوان که هر چقدر مصرف آب دارند پول آن را می‌دهند، ابتدا جریمه و سپس آب شرب آنها قطع شود.

وی افزود: طی سالهای اخیر اقدامات خوبی در جهت کاهش متوسط مصرف آب در کشورصورت گرفته به طور مثال متوسط مصرف آب در برخی شهرها مثل شهر اصفهان از ۲۷۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر کاهش یافته است.

جانباز با بیان اینکه “در حال حاضر ۵۰ درصد قیمت تمام شده آب دریافت می‌شود، بنابراین دولت می‌تواند مابقی قیمت تمام شده آب را در قالب انرژی آب پرداخت کند”، گفت: این پیشنهاد مطرح شده و اکنون در مجموعه دولت با همکاری وزارت نیرو و وزارت رفاه، مطالعاتی در خصوص اجرایی شدن طرح توزیع آب با قیمت تمام شده در حال انجام است که در آن زمان برای هر نقطه کشور چقدر نیاز به تسهیل سازی شرایط برای مردم به منظور دسترسی مناسب به آب شرب نیاز است.

وی ادامه داد: در حال بررسی استکه اگر به قیمت تمام شده آب رسیدیم و قرار شد به عنوان مثال در سواحل جنوبی کشور آب شرب با قیمت تمام شده ۴ تا ۵ هزار تومان دریافت شود یارانه از سوی دولت برای قیمت آب داده شود.

وی ادامه داد: در تمام دنیا قیمت گذاری آب به صورت محلی است بنابراین تعرفه آب باید براساس قیمت‌گذاری محلی باشد  ما هم به دنبال تعیین قیمت های محلی برای آب هستیم.

عرضه آب با قیمت تمام شده وارد فاز مطالعه شد

منبع:تسنیم

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

مطالب مرتبط

# ## #