فهرست
انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
بازدید: 46
بدون دیدگاه

روانشناسی پارک خودرو دقیقا چیست؟

روانشناسی پارک خودرو دقیقا چیست؟

ماه ایران: روانشناسی پارک خودرو دقیقا چیست؟
روانشناسی پارک خودرو میگوید که پاداش یافتن یک جای پارک خوب، این است که به سرعت به مقصدمان می رسیم.

توصیه های روانشناسی پارک خودرو

پارک خودرو یکی از مشکلات روزمره ی رانندگان در خیابان های شلوغ شهر های بزرگ به حساب می آید و به مهارت و سرعت بالایی نیازمند است. چرا که بی دقتی در آن سبب برخورد با اتومبیل های دیگر و تاخیر در انجام منجر به بروز ترافیک می شود. پیدا کردن محل پارک خودرو هم از آن دست کارهای زمان بر و سخت است .پارک خودرو

پارک خودرو

حتما عبارت روانشناسی پارک خودرو برایتان جدید و جالب است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ابعاد جذابی از این موضوع را برایتان بررسی کنیم که شاید تا به حال نشنیده باشید.هر جا بروید، اول باید خودروی تان را پارک کنید. با این که گفتن اش آسان تر از عمل کردن است، ولی وقتی صحبت از یافتن جای پارک به میان می آید، برخی راهکارها از برخی راه حل های دیگر موثر و کارآمدتر هستند.

این همان چیزی است که اندرو ویلکی، استادیار روان شناسی در دانشگاه کریستوفر نیوپورت ایالت ویرجینیا، هنگامی که رفتار آدم ها را در پارکینگ های عمومی یا خیابان ها مشاهده می کند، بارها و بارها شاهد آن بوده است.

موضوع روانشناسی پارک خودرو دقیقا چیست؟

چرا برای یافتن جای پارک مناسب در نخستین محل، این قدر انرژی صرف می کنیم؟ حتی وقتی هوا بسیار دلپذیر است و کمی پیاده روی تا محل کار می تواند برای سلامتی مان نیز مفید باشد، باز هم سر نزدیک ترین محل پارک باید کلی دردسر بکشیم؟

ویلکی به نشریه ی تودی می گوید:“ پاداشِ یافتن یک جای پارک خوب، این است که به سرعت به مقصدمان می رسیم. حسی از یک موفقیت، حسی از رضایت، و شاید کمی پیروزی به ما دست می دهد، زیرا می دانیم برای پارک کردن در بهترین نقطه باید با دیگران رقابت کنیم – ‘من آن جا را گرفتم، تو نتوانستی’ ” وی تاکید می کند، تمایل داریم احتمال رسیدن به جای پارک مناسب را از پیش در ذهن مان تصور کنیم. یافتن یک جای مناسب برای پارک، برای مان به یک رویداد خاطره انگیز تبدیل و باعث می شود احتمال رسیدن به همان جای پارک را در دفعات بعدی در ذهن مان افزایش دهیم، بنابراین دائما به دنبال همان جای پارک قبلی می گردیم. این مسئله برای برخی از ما به یک عادت تبدیل شده است. در ادامه به چند مورد از روانشناسی پارک خودرو برای موفقیت در پیدا کردن جای پارک اشاره می کنیم.

روانشناسی پارک خودرو به ما توصیه میکند که در یافتن جای پارک صبور و متین باشیم

پارک کردن در نزدیک ترین مکان به مقصد

وقتی آدم ها وارد پارکینگ یک مرکز خرید معمولی می شوند – مکانی که پر از جای پارک خالی است، ولی هیچ کدام به در ورودی نزدیک نیستند – عموما از دو راهکار استفاده می کنند:

جست وجوی فعال:به این صورت که، تمام ردیف ها را بالا و پایین می کنند، و به دنبال جای پارکی می گردند که نسبت به بقیه به در ورودی نزدیک تر باشد.

پارک کردن در نزدیک ترین جای پارک به در ورودی:در امتداد هر ردیف، نزدیک ترین محل پارک خالی را به در ورودی انتخاب و خودروشان را پارک می کنند.

برنده کسی است که :خودرو را در نزدیک ترین جای پارک به در ورودی پارک می کند. این شخص زودتر از دیگری وارد فروشگاه می شود.

ویلکی می گوید:“ آدم هایی که مدام پارکینگ را به دنبال یک جای پارک نزدیک تر، بالا و پایین می کنند… زمانی بیش تر را برای این جست وجو صرف می کنند، ولی وقتی عاقبت خودروشان را پارک می کنند، نسبت به شخصی که از راهکار دوم استفاده کرده است، به هیچ وجه نزدیک تر به در ورودی پارک نکرده است – چه بر اساس فاصله و چه بر اساس تعداد قدم ” .

“ این کار باعث هدر رفتن زمان می شود، ولی هیچ فایده ای ندارد. این قبیل افراد به هیچ وجه مسافت کم تر را طی نمی کنند. ”

وی بر اساس مشاهدات اش در پارکینگ های عمومی به این نتیجه رسیده است مردان غالبا از راهکار دوم استفاده و در نزدیک ترین جای ممکن پارک می کنند، در حالی که زنان معمولا به دنبال یک جای نزدیک تر می گردند.

روانشناسی پارک خودرو :بشین و صبر کن

وقتی پارکینگ عمومی یا خیابان ها به طور کلی پر از خودرو هستند، مثلا شب های عید، هدفْ تغییر می کند و از یافتن جای پارک مناسب، به یافتن جای پارک – به هر شکل – تبدیل می شود، بنابراین راننده ها در این شرایط از دو راهکار استفاده می کنند:

جست وجوی فعال:کل پارکینگ و خیابان ها را بالا و پایین می کنند، و اگر جای خالی گیر نیاوردند، باز هم به جست وجو ادامه می دهند.

بشین و صبر کن:وارد پارکینگ یا خیابان مورد نظر می شوند، در یک مکان مناسب توقف می کنند و منتظر می مانند شخصی از یک ساختمان بیرون بیاید و یک جا خالی شود.

برنده کسی است که:نشسته و صبر کرده است. شاید این کار کمی بیش تر زمان ببرد، ولی احتمال موفقیت اش بیش تر است. ویلکی بر اساس مشاهدات طولانی مدت اش در پارکینگ پر رفت و آمد یک دانشگاه، دریافت:“آدم هایی که از راهکار بشین و صبر کن استفاده می کنند، معمولا برای رسیدن به جای پارک ۸ تا ۱۲ دقیقا صبر می کنند، ولی تقریبا در همه حال به جای پارک دست پیدا می کنند. ”

وی می افزاید، کسانی که دائما در حال جست وجو هستند فقط به اندازه ی یک سوم حالاتْ شانس موفقیت دارند، در حالی که زمان بیش تری را نیز صرف می کنند.

بی خیالِ در ورودی شوید

بیش تر آدم ها دوست دارند مستقیما جلوی در ورودی پارک کنند، فارغ از این که چه قدر دردسر می کشند یا حتی راه شان دورتر می شود. پارک کردن در خیابان های اطراف یا در محیط پیرامون یک پارکینگ عمومی می تواند راه تان را واقعا نزدیک تر کند.

متین و آرام باشید

وقتی منتظر یک جای خالی هستید، هرگز سماجت و بی قراری نکنید. طبق یک پژوهش، آدم هایی که متوجه می شوند شخصی منتظر جای پارک آنها است، ناخودآگاه مدت زمان بیش تری طول می دهند تا از جای پارک خارج شوند، و حتی اگر آن شخص اقدام به بوق زدن کند، بیش تر از حد معمول آنها را معطل خواهند کرد.

ویلکی خاطرنشان می کند، آدم ها شاید یک جای پارک را جزء قلمروی خود بدانند. هم چنین آنها هنگام یافتن یک جای پارک، تا حدودی شبیه حیوان گرسنه ای می شوند که به دنبال غذا می شود. بنابراین، وقتی افراد زیادی برای یافتن منابع محدود یا یکدیگر رقابت می کنند، تنش ایجاد می شود. وی می افزاید، خشم و غضب در مورد یافتن جای پارک، یک مسئله ی واقعی است و افرادی که در این شرایط فکر می کنند “ من حتما برنده می شوم، من حتما به این جای پاک می رسم ” ممکن است تصمیم هایی بگیرند که از آن پشیمان شوند.

ویلکی می گوید:“ سعی کنید به این کار مثل یک رقابت نگاه نکنید. این مسئله را درک کنید که همیشه قرار نیست به یک جای پارک مناسب و عالی برسید، پس سعی کنید از این کار دست بردارید. ”

منبع:الف

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

# ## #