فهرست
انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۷
بازدید: 51
بدون دیدگاه

تولید نانوفیلم با قابلیت ذخیره اطلاعات هزاران دی وی دی

تولید نانوفیلم با قابلیت ذخیره اطلاعات هزاران دی وی دی

ماه ایران: تولید نانوفیلم با قابلیت ذخیره اطلاعات هزاران دی وی دی

۹۰ درصد از کل داده های موجود در جهان در دو سال اخیر تولید شده است و هر روز ۲٫۵ کوانتیلیون بایت اطلاعات جدید به این مجموعه اضافه می شود.

به نقل از دیجیتال ترندز، ذخیره سازی این حجم از اطلاعات یک چالش جدی برای انسان ها تلقی می شود و حالا با ابداع یک فناوری جدید ذخیره سازی اطلاعات امیدها به حل این مشکل افزایش یافته است.

محققان چینی موفق به ابداع نوعی نانوفیلم شده اند که ۸۰ برابر باریک تر از موی انسان است و قادر به ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات به صورت هولوگرامی است.

تنها می توان بر روی یک بخش از این نانوفیلم در ابعاد ۱۰ سانتیمتر در ۱۰ سانتیمتر اطلاعات بیش از ۱۰۰۰ دی وی دی را ذخیره کرد که معادل ۸٫۵ ترابایت داده می باشد. انتقال اطلاعات به این نانوفیلمها نیز به سرعت اتفاق می افتد. این سرعت برابر با یک گیگابایت در ثانیه است که ۲۰ برابر بیشتر از سرعت قرائت اطلاعات در حافظه های فلاش جدید است.

برای انتقال و نگارش اطلاعات بر روی این نانوفیلم ها از اشعه لیزر استفاده می شود. سطح نانوفیلم های یادشده متشکل از نانوذرات نقره ای و یک نیمه هادی از جنس دی اکسید تیتانیوم است. ذخیره سازی اطلاعات در این روش در قالب هولوگرام های سه بعدی صورت می گیرد که به فضای ذخیره سازی اندکی نیاز دارد. یکی دیگر از مزایای این روش باثبات بودن ذخیره سازی اطلاعات است که ماندگاری طولانی مدت آنها راممکن می‌کند. چینی‌ها می گویند تا تجاری سازی این روش مدت زمان زیادی باقی نمانده است.

 منبع:فارس

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

مطالب مرتبط

# ## #