فهرست
انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
بازدید: 59
بدون دیدگاه

تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنان

تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنان

ماه ایران: تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنان

در این مطلب میخواهیم شما را مهم ترین تفاوت های مردان و زنان در روابط دوستانه آشنا کنیم و درباره دو ویژگی مهم در این رابطه صحبت کنیم.

مردان و زنان تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و خصوصیات و شکل روابط در آنها نیز زمتفاوت است. یکی از مهم ترین تفاوت ها در زنان و مردان تفاوت در روابط دوستانه آنها است. در این مطلب درباره دو ویژگی مهم تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنانصحبت میکنیم.مردان و زنان

مردان و زنان

تحقیقاتی در مورد شباهت ها و تفاوت هایی میان دوستی های میان مردان و میان زنان وجود دارد. هر چند که شباهت های این روابط معمولاً بیشتر از تفاوت ها هستند، اما تفاوت های بسیار جالبی نیز بین آنها وجود دارد. عمومی ترین یافته ها حاکی از آن هستند که دوستی میان مردان معمولا بیشتر “ابزاری” و کمتر احساسی است، در حالیکه احتمال اینکه زنان احساسات و افکار خود را با هم به اشتراک بگذارند بیشتر است. دوستی مردان معمولا بر مبنای فعالیت های مشترک صورت می گیرد (ورزش، بازی و …) و بیشتر “معامله ای” است – لطف های هم را جبران می کنند و با هم بروی مسائل مختلف کار می کنند. در واقع، مردان فعالیت هایشان را به اشتراک می گذارند و زنان احساساتشان را.

در این جا دو خبر علمی در باره ی خانم ها و آقایان برایتان گردآورده ام که در شکل گیری روابط اجتماعی و خصوصی همسران موثر است و اگر زن و شوهر ها خواهان زندگی آرام و کم تنش هستند بهتر است به نتایج این یافته ها بیشتر توجه کنند.
در این جا دو خبر علمی در باره ی خانم ها و آقایان برایتان گردآورده ام که در شکل گیری روابط اجتماعی و خصوصی همسران موثر است و اگر زن و شوهر ها خواهان زندگی آرام و کم تنش هستند بهتر است به نتایج این یافته ها بیشتر توجه کنند:

تفاوت های مردان و زنان در روابط دوستانه

داشتن دوستان بی شمار ممکن است موجب ایجاد فشار روانی در خانم ها گردد و تا حدی برای آنان خطرآفرین باشد. طی تحقیقی که در این مورد صورت گرفته است، مردان و زنان متأهل بالای ۵۰ سال در مورد دوستانشان مورد پرسش واقع شدند.

تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنان

نتیجه آن بود که خانم ها حداقل یک دوست صمیمی بیشتر از آقایان داشتند، اما هر چه تعداد افرادی که در حلقه ی دوستی خانم ها جای داشتند بیشتر بود، خرسندی، رضایت و احساس آرامش و راحتی آن ها به طور کلی نسبت به زندگی کمتر بود.

«تونی آنتونیک» سرپرست محققان این پروژه از دانشگاه میشیگان می گوید:تعداد دوستان نزدیک مردان، ارتباط چندانی با احساس شادی و خرسندی آن ها از زندگی ندارد.

خانم ها از حس مسؤولیت بسیار بیشتری نسبت به دیگران برخوردار بوده و تعهد و التزام بیشتری را در حل مشکلات دیگران برای خود قائل می شوند.

این محقق چنین ادامه می دهد که این داده ها به معنای این نیست که مردان به طور کلی دارای حس همدردی و شفقت نمی باشند، این نحوه عمل و بی توجهی آن ها تا حدی ناشی از این است که فکر می کنند رسیدگی و حل مشکلات زندگی دوستانشان در محدوده وظیفه آنان نمی گنجد، البته در این زمینه نیز استثنائات زیادی به چشم می خورد.

بدین ترتیب و به طور کلی می توان گفت که مردان از احساس مسؤولیت کمتری نسبت به دوستانشان برخوردار بوده و از سوی دوستانشان با درخواست های کمتری مواجه می شوند و معمولاً دوستان صمیمی کمتری دارند، دوستانی که در دوران سخت و در هنگامه مشکلات بتوانند به آن ها تکیه کرده و به پشتیبانی آنان دلگرم باشند.

تفاوت روابط دوستانه در مردان و زنان

مردان در روابط دوستانه کمتر احساس به خرج میدهند

محققان می گویند بسیاری از زنان سلامت خود را به خاطر بهبود زندگی عزیزانشان به خطر می اندازند. دو سوم از زنانی که در مطالعه ای توسط «بنیاد قلب بریتانیا» شرکت کردند گفتند که بیشتر، نگران سلامتی خانواده و دوستان خود هستند تا سلامتی خودشان؛ و یک پنجم از پرسش شوندگان که مجموعاً شامل ۱۱۵۴ نفر بود گفتند که اصلاً به فکر سلامت خود نیستند.
روان شناسان می گویند که این رفتار احتمالاً ریشه های ژنتیک دارد و هدف آن اطمینان از تداوم نسل است.
یکی از روان شناسان دانشگاه اسکس می گوید:«مادر ها به خصوص برای فدا کردن خود به خاطر منفعت فرزندانشان پیشتازند». وی افزود:از نقطه نظر علم تکامل، مادر ها عمدتاً سرمایه گذاری شدیدی در فرزندان خود می کنند که اغلب به قیمت سلامتی خودشان تمام می شود.
به علاوه انسان عموماً موجود از خود گذشته ای است. با توجه به تأکید جامعه نوین بر مراقبت های بهداشتی و حفظ سلامتی، انتظار می رود اکثر افراد مراقب بستگان، همسر، فرزندان و دوستان خود باشند. اما زنان احتمالاً به خاطر عرف اجتماعی بیشتر نگران عزیزان درجه یک خود می باشند.
بنیاد قلب بریتانیا گزارش می دهد:«زنان وقتی نوبت به سلامت خودشان می رسد می توانند بدترین دشمن خود باشند و نیاز های خود را فدای رسیدگی به عزیزانشان کنند.»
این مرکز در ادامه گزارش خود می افزاید:واقعیت غم انگیزتر این است که هزاران زن از ناراحتی های قلبی و گردش خون می میرند و این در حالی است که اکثر زنان تصور می کنند مرد ها بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی هستند، غافل از اینکه همین تعداد زن نیز هر ساله در بریتانیا در اثر بیماری قلبی جان می بازند.

 منبع:نیک صالحی

بدون دیدگاه

Comments are closed.

مطالب برگزیده سایت

# ## #